VakıfBank’tan ilk yarıda 10 milyar 19 milyon TL net kar

VakıfBank’tan ilk yarıda 10 milyar 19 milyon TL net kar

ABONE OL
Ağustos 11, 2022 03:30
VakıfBank’tan ilk yarıda 10 milyar 19 milyon TL net kar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

VakıfBank’tan yapılan açıklamaya göre, banka yılın ilk yarısında aktif büyüklüğünü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 oranında artırarak 1,3 trilyon liraya yükseltti.

Nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye 965 milyar lira destek veren banka, yılın ilk yarısında ulaştığı 13 milyar 648 milyon lira brüt karından 3 milyar 629 milyon lira vergi karşılığı ayırarak, 10 milyar 19 milyon lira net kar elde etti.

Banka ayrıca yılın ikinci çeyreğinde ilave 2 milyar lira serbest karşılık ayırarak, toplam serbest karşılıklarını 4 milyar liraya yükseltti.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, bankanın yılın ilk yarısında nakdi ve gayrinakdi krediler yoluyla ülke ekonomisine sağladığı finansman desteğinin yıllık bazda yüzde 65 artarak 965 milyar liraya ulaştığını belirterek, “Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 58 artışla 726 milyar lira seviyesine çıkarken, aktif toplamımız ise yıllık yüzde 76 artışla 1,3 trilyon seviyesine yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Üstünsalih, “Katma değer yaratan, üretim odaklı, ülkemiz ihracatını destekleyen ticari müşterilerimize kullandırdığımız krediler ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık yüzde 65 artarak 571 milyar liraya ulaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Fonlama tarafında da başarılı bir dönemi geride bıraktıklarının altını çizen Üstünsalih, “Toplam mevduatlarımız yıllık yüzde 82 artış ile 788 milyar lira seviyesine ulaşarak ana fonlama kalemimiz olmaya devam etti.” açıklamasını yaptı.

Üstünsalih, tüm bankalar için mevduat tarafında en önemli ürün olan vadesiz mevduatları ise yıllık bazda yüzde 105 oranında artırarak 192 milyar lira seviyesine yükselttiklerini aktararak, “Ayrıca toplam 125 milyar lirayı aşan kur korumalı mevduat hesapları ürün grubuyla TL birikimlere destek vermeye devam ettik. Böylece TL mevduatlarımız yıllık bazda yüzde 75 artarak 387 milyar lirayı aştı.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.